fundusz-inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny – czym jest i jak działa?

Oszczędzających i inwestujących Polaków przybywa, choć w obliczu zagrożenia epidemiologicznego oraz zbliżającego się kryzysu gospodarczego tendencja ta nie jest pewna. Niemniej jednak, osoby, które pragną zainwestować, mogą zrobić to samodzielnie, dokonać zakupu jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego lub powierzyć funduszowi środki w zarządzanie. Na czym polegają powyższe opcje i co to są fundusze inwestycyjne? Które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne finansowo?

Fundusze inwestycyjne – co to takiego?

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest znacznie rzadsze względem powierzania im zgromadzonych oszczędności – często nawet całych oszczędności życia. Zanim jednak przejdziemy do tego, na czym polega m.in. zakup inwestycyjny jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, należy wpierw odpowiedzieć na pytanie, co to jest fundusz inwestycyjny?

W dużym skrócie, zgodnie z definicją, fundusze inwestycyjne są instytucjami, z zdecydowanej większości całkowicie prywatnymi, oferującymi możliwość inwestowania zbiorowego. Podstawowym celem działalności funduszy inwestycyjnych jest naturalnie powiększanie zysków. Wyróżnia się bardzo wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych. Głównym kryterium jest to, w co inwestuje dany fundusz, ale można mówić także o strukturze nadzorczej, terytorium inwestycji, horyzoncie czasowym itd. Do popularnych rodzajów funduszy należą Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO) i Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ). Wyróżnia się podmioty zajmujące się wyłącznie lokowaniem kapitału w papiery wartościowe spółek (polskich, zagranicznych, jednych i drugich), jak i fundusze działające np. na rynku obligacji korporacyjnych czy bonów skarbowych.

Jak działa fundusz inwestycyjny?

Sposób działania funduszy inwestycyjnych w Polsce regulowany jest między innymi przez Ustawę o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 roku. Funkcjonuje także Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, skupiające także banki i zagraniczne podmioty.

W przeciwieństwie do inwestorów indywidualnych w pracownicy zatrudnieni w funduszach (zarówno piony decyzyjny i kadry kierownicze, jak i menagerowie, inwestorzy korporacyjni, traderzy) mają znacznie większe możliwości. Posiadają profesjonalny dostęp do wielu ważnych danych ekonomicznych i nie tylko, który często nawet jest możliwy do zakupu dla osób fizycznych, jednakże cena jest niebotycznie wysoka.
Działanie funduszy inwestycyjnych polega na dokonywania transakcji kupna i sprzedaży wybranych instrumentów finansowych. W zależności od profilu inwestycyjnego (rodzaju funduszy) mogą to być wspomniane akcje lub inne instrumenty (także pochodne).

Inwestowanie w fundusze i poprzez fundusze – na czym polega różnica?

Zakup inwestycyjny polegający na dokonaniu transakcji kupna jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego to proces, który można zrealizować samemu. Pod względem technicznym wystarczy tylko założyć rachunek maklerski, dostępny w Polsce dla każdego, kto ukończył 18 r.ż. Jeżeli to, jak działa fundusz inwestycyjny, będzie przynosiło mu zyski, to jego wartość rynkowa, dyktowana prawem popytu i podaży, zacznie rosnąć. Wraz z nią zacznie rosnąć wartość jednostek uczestnictwa, które następnie można sprzedać z zyskiem.

Zupełnie inaczej wygląda powierzenie własnych środków funduszowi inwestycyjnemu. Wówczas spisuje się umowę, pozwalającą funduszowi na zainwestowanie kapitałem klienta.

Jak założyć fundusz inwestycyjny?

Założenie funduszu inwestycyjnego samemu jest trudne do wykonania. Przede wszystkim powinno się dysponować dużym kapitałem startowym. Oprócz tego jednak konieczne jest posiadanie certyfikowanej licencji maklerskiej. Wyrobienie jej wymaga ogromnej wiedzy dotyczącej rynków finansowych, wiele determinacji, jak i czasu.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne – plusy i minusy

Obserwowanie notowań spółek giełdowych (na Giełdzie Papierów Wartościowych jest ich ponad 400!) zajmuje wiele czasu podobnie, jak bycie na bieżąco z informacjami ze świata biznesu, przemysłu i gospodarki. Zamiast samemu kupować akcje albo dokonywać inwestycji w fundusze, można wybrać prostszą metodą, która nie wymaga poświęcania czasu – dać kapitał funduszom inwestycyjnym.

Mankamentem takiego rozwiązania będzie jednak to, że czasem również można w ten sposób stracić. Czy opłaca się powierzać kapitał funduszom inwestycyjnym? Tego nie wie nikt, gdyż rzeczywistość ekonomiczna nie jest w 100% do przewidzenia. Wiele mówi przykład nagrody otrzymanej za rok 2019 przez fundusz, który odnotował stratę w wysokości ponad 5%.

Your Comment: