dywidenda

Dywidenda – Czym jest i co trzeba wiedzieć?

Spółki kapitałowe mogą dzielić się osiąganymi zyskami z akcjonariuszami. Otrzymanie prawa do dywidendy, a następnie samej wartości dywidendy, jest głównym celem niektórych inwestorów indywidualnych. Co należy wiedzieć o dywidendzie? Czym jest, jak działa, komu i kiedy przysługuje?

Co to jest dywidenda? Co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z definicją dywidenda jest daną częścią zysku netto, które wykazuje spółka kapitałowa. Mówiąc o inwestycjach giełdowych, dotyczyć to będzie spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Prawo do dywidendy uzyskują akcjonariusze, którzy w odpowiednim czasie (tzw. dzień dywidendy) byli właścicielami papierów wartościowych danego przedsiębiorstwa.
Każdy może inwestować na giełdzie, a przez to też każda osoba może otrzymać dywidendę. Aby rozpocząć inwestowanie wystarczy założyć rachunek maklerski w wybranym banku oraz uzupełnić kilka wymaganych ankiet inwestycyjnych (słaby wynik w żadnym razie nie wpływa na możliwości inwestowania).

W zakresie tego, czym jest dywidenda, warto wspomnieć o tym, że wyznaczana jest ona odpowiednią uchwałą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zysk netto to zysk będący już po opodatkowaniu (opodatkowanie dywidendy podatkiem dochodowym). Kiedy dywidenda przysługuje akcjonariuszom? Przede wszystkim wtedy, gdy dana spółka postanowi o jej przyznaniu. Obecnie nie jest to żadnym wymogiem. Szczegóły dotyczące funkcjonowania spółek kapitałowych można znaleźć w Kodeksie spółek handlowych.

Dywidenda jako podstawowy cel inwestowania pieniędzy

Czasy, w których to dywidenda była główną motywacją do inwestowania, bezpowrotnie już minęły. Przynajmniej w takiej skali, w jakiej występowały niegdyś. Na początku powstawania inwestycyjnych systemów finansowych, w tym giełd, inwestorzy kupowali papiery wartościowe po to, aby otrzymać dywidendę. Poniekąd niewiele się to różniło np. od zakupu nieruchomości celem otrzymywania bieżących zysków od najemców, którym wynajmuje się mieszkanie.

Chociaż sama dywidenda nie dotyczy tylko spółek notowanych na giełdzie, to nawet one obecnie nie muszą dzielić się zyskami. W związku z tym dostępne papiery wartościowe spółek giełdowych można podzielić na akcje dywidendowe i niedywidendowe, przy czym poszczególne firmy mogą zmieniać swoją strategię na bieżąco w trakcie walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

Wskaźnik wypłaty dywidendy, dzień dywidendy i prawo wypłaty

Rozliczenie transakcji dywidendowych realizowane jest przy udziale KDPW – Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Jak otrzymać dywidendę? W tym celu należy posiadać tzw. prawo dywidendy (prawo do dywidendy). Konieczne jest wejście w posiadanie papierów wartościowych danej spółki, która dzieli się dywidendą z akcjonariuszami, na co najmniej dwa dni giełdowe wcześniej. Mówiąc o dniach giełdowych, trzeba mieć na myśli sesje. W weekendy oraz niektóre święta giełda jest nieczynna.

Wskaźnik wypłaty dywidendy obejmuje standard T+2. Oznacza to, że finalizacja transakcji będzie miała miejsce dopiero dwa dni od momentu jej zawarcia. Z kolei jeszcze innym aspektem jest to, kiedy dywidenda dotrze na konto. Na ten temat również pojawia się wiele pytań, wymagających odpowiedzi. Po pierwsze, dywidendę otrzymuje się na rachunek maklerski, na którym posiada się zakupione akcje. Jeżeli posiada się dwa rachunki i na obydwu dokonało się zakupu papierów wartościowych, otrzyma się pieniądze na obu kontach. Po drugie – uprzednio już opodatkowana dywidenda z akcji przesyłana jest na konto najczęściej w przeciągu 14 dni.

Kiedy spółka wypłaca dywidendę?

Kalendarium dywidend może być zupełnie różne, a prawo w tym zakresie niczego nie narzuca. To od decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy zależy to, kiedy dywidenda będzie wypłacona. Co więcej, niektóre spółki wypłacają kilka dywidend na rok, niektóre jedną, a – niestety większość – wcale nie wypłaca dywidend.

Jak obliczyć wysokość dywidendy?

Nie jest możliwe idealnie precyzyjne wyliczenie wysokości dywidendy, ponieważ to od zarządu zależy, jaka będzie jej ostateczna wysokość. Obliczając dywidendę, należy mieć na uwadze horyzont czasowy spółki i plany inwestycyjne. Wysoka dywidenda nie zawsze może być dobrym prognostykiem dla spółki. Niektórzy analitycy giełdowi słusznie dopatrują się w takich działaniach większego braku inicjatywy zarządu, który nie odnajduje sposobu na dalsze inwestycje, które zwiększyłyby wartość firmy. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Your Comment: